Board of referees
The head of the board
Kuftin
Igor
Russian Federation
Member of the board
Kairbaev
Adil
Republic of Kazakhstan
Member of the board
Gutman
Gregory
United States of America
Member of the board
Lobodina
Irina
Russian Federation
Member of the board
Irgashev
Khusan
Republic of Uzbekistan
Member of the board
Kydyraliev
Kasymaly
Kyrgyz Republic
Member of the board
Lalev
Krasimir
Republic of Bulgaria
List of referees
Category Full Name Country
extra-class Abdullaev Bahromjon Republic of Uzbekistan
extra-class Abikeshev Rinat Republic of Kazakhstan
extra-class Irgashev Khusan Republic of Uzbekistan
extra-class Kuftin Igor Russian Federation
extra-class Lobodina Irina Russian Federation
extra-class Ovchinnikov Aleksey Russian Federation
extra-class Ponkratov Aleksey Russian Federation
extra-class Rakhimov Abdirashid Republic of Uzbekistan
Class 1 Akbarov Komoliddin Republic of Uzbekistan
Class 1 Dagayev Dmitrii Russian Federation
Class 1 Grigorii Gutman United States of America
Class 1 Kadyraliev Kasymaly Kyrgyz Republic
Class 1 Kairbaev Adil Republic of Kazakhstan
Class 1 Kushnerik Gennady Russian Federation
Class 1 Tonev Emil Republic of Bulgaria
Class 2 Artemenko Grigorii Russian Federation
Class 2 Avetisian Mkhitar Russian Federation
Class 2 Kozlov Aleksandr Russian Federation
Class 2 Kretov Viktor Donetsk People's Republic
Class 2 Kuftin Aleksandr Russian Federation
Class 2 Kuftin Sergei Russian Federation
Class 2 Kurbatov Sergei Russian Federation
Class 2 Labazanova Evgeniia Russian Federation
Class 2 Miserovskaya Maria Russian Federation
Class 2 Mukhitdinov Gofurjon Republic of Uzbekistan
Class 2 Nasibullin Rozalin Russian Federation
Class 2 Podgornyi Aleksandr Russian Federation
Class 2 Pulatov Erkin Republic of Uzbekistan
Class 2 Rakhmonov Botir Republic of Uzbekistan
Class 2 Syzdykbaev Bauyrzhan Republic of Kazakhstan
Class 2 Yatskovskii Andrei Russian Federation
Class 3 Akhadov Dzhavid Russian Federation
Class 3 Akhmedov Zhasur Republic of Uzbekistan
Class 3 Azazov Azam Republic of Uzbekistan
Class 3 Bejan Alexandru Republic of Moldova
Class 3 Bekmukhanbetov Maxat Republic of Kazakhstan
Class 3 Binyukov Valerii Russian Federation
Class 3 Bobanov Odil Republic of Uzbekistan
Class 3 Botirov Zhavlon Republic of Uzbekistan
Class 3 Chernysh Oleg Republic of Moldova
Class 3 Daudov Savarbek Russian Federation
Class 3 Ergashev Isroil Republic of Uzbekistan
Class 3 Faleev Denis Russian Federation
Class 3 Kadiev Nariman Russian Federation
Class 3 Kalachev Maksim Russian Federation
Class 3 Karalkova Irina Republic of Belarus
Class 3 Karimov Iskandar Republic of Uzbekistan
Class 3 Khikmatov Samiy Republic of Uzbekistan
Class 3 Koloshko Igor Republic of Belarus
Class 3 Kushnerik Ilia Russian Federation
Class 3 Lopatko Aleksandr Republic of Belarus
Class 3 Mavlyanov Dzhurabek Republic of Uzbekistan
Class 3 Mehdi Kamasaei Saeid Islamic Republic of Iran
Class 3 Mikhalevich Svetlana Republic of Belarus
Class 3 Mukanbekov Kairat Republic of Kazakhstan
Class 3 Negachev Viktor Russian Federation
Class 3 Pardaev Dmitrii Russian Federation
Class 3 Parygin Andrey Russian Federation
Class 3 Plautina Anna Russian Federation
Class 3 Rojas Jorge Republic of Colombia
Class 3 Serzhanov Erlan Russian Federation
Class 3 Suroegin Aleksandr Russian Federation
Class 3 Valter Sergei Republic of Kazakhstan
Class 3 Vlades Sergei Republic of Belarus
Class 3 Zagovalskii Yurii Republic of Belarus
Class 3 Zandi Abbas Islamic Republic of Iran